(25/11/2017) -- ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ESCAPE ROOM MASTERMIND

Σάββατο 25 Νοεμβρίου....συνάντηση στο Μοναστηράκι και μια έξοδος αλλιώτικη από τις άλλες, αφού μαζί με 15 εφήβους από τη Γ΄Γυμνασίου του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το escape room Mastermind. Το escape room, δηλαδή το δωμάτιο απόδρασης είναι-για όσους φίλους δε γνωρίζουν- θεματικό, περιπετειώδες παιχνίδι, στο οποίο ομάδες εισέρχονται σε ένα θεματικό δωμάτιο και κλειδώνονται μέσα σε αυτό. Στόχος είναι η ομάδα να αποδράσει μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, επιλύνοντας μία σειρά από γρίφους ή αποστολές.
Διαβατήριο για αυτή την εξόρμηση ήταν να έχουν διαβάσει οι μαθητές μας το βιβλίο του Γιώργου Παναγιωτάκη «Το μυστικό καταφύγιο» (Λέσχη αλλόκοτων πλασμάτων-βιβλίο 1ο). Τα παιδιά ήρθαν αντιμέτωπα με αινίγματα και προκλήσεις, πολλές από τις οποίες είχαν σχεδιαστεί αποκλειστικά για τη συνάντησή μας από το συγγραφέα, ο οποίος πριν ή μετά τα παιχνίδια συνομίλησε με τους έφηβους με αφορμή το βιβλίο του.

Aκολουθούν φωτογραφίες από την περιπέτειά μας.

Ο συγγραφέας του βιβλίου περιέγραψε τον φανταστικό κόσμο που δημιούργησε και τα ...αλλόκοτα πλάσματα που ζουν σε αυτόν.

Στη συνέχεια διάβασε αποσπάσματα από το βιβλίο, αλλά αναφέρθηκε και σε ιστορίες που κρύβονται πίσω από την συγγραφή και το χτίσιμο των χαρακτήρων των ηρώων.

Όπως συμβαίνει και στα βιβλία, οι δυσκολίες είναι πολλές. Χρειάζεται συνεργασία, παρατηρητικότητα, λογική και φυσικά φαντασία για να προχωρήσουν. Το ίδιο και οι ...ήρωες της δικής μας περιπέτειας.

Τα παιδιά και σε ρόλο gm

Τα  παιδιά στη θέση των ηρώων του βιβλίου παίρνουν αποφάσεις για την πορεία του παιχνιδιού.

Στη διαδρομή...

Ευχαριστούμε τις εκδόσεις Πατάκη, το Δικαίο Χατζηπλή, το συγγραφέα Γιώργο Παναγιωτάκη και το Mastermind, οι οποίοι μας χάρισαν ένα αξέχαστο απόγευμα!!!

Oι καθηγήτριες

Β. Μητσοπούλου-Π. Παπαδά